بیماری MS

راهکارهای بیوسان برای درمان MS

ام اس

عدم تعادل درحین راه رفتن، لرزش، ناپایداری در راه رفتن، سرگیجه، حرکات ناگهانی اندامها، عدم هماهنگی بدن و ضعف از جمله عوملی است که مبتلایان به بیماری ام.اس را از حضور در عرصه های اجتماع باز می دارد. ام اس بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. اگرچه علت بیماری مشخص نیست اما مکانیزم اصلی آن آسیب زدن توسط سیستم ایمنی بدن و یا اختلال در سلول‌های تولیدکننده غلاف میلین است. دلایل این بیماری شامل عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی مانند عفونت است.

سانریف

هرچند که دارویی برای بهبود کامل بیماری ام اس وجود ندارد، اما با درمان و مراقبت می‌توان حملات ام اسی و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد. مولکول‌هایی بنام اینترفرون در بدن وجود دارد که سلول را به حمله ویروسی مقاوم ساخته، می‌توانند علیه آن ها وارد عمل شوند. حداقل ۳ نوع متفاوت از اینترفرون‌های انسانی شناسایی شده‌اند که برحسب اثر ضد ویروسی، ضد رشد و فعال سازی سلول کشنده طبیعی به اینترفرون‌های آلفا، بتا و گاما تقسیم-بندی می‌شوند. امروزه اینترفرون بتا نوترکیب در دو میزبان جانوری و باکتریایی تولید می‌شود که به نام های ترتیب اینترفرون بتا A1 و B1 شناخته می‌شوند.
سانریف نام تجاری داروی اینترفرون بتا A1 (فرم محلول) می باشد که در ایران و توسط شرکت بیوسان فارمد به عنوان یک داروی بیوسیمیلار تولید شده است. این دارو در گذشته تحت عنوان نام اکتوریف در بازار موجود بود. در حال حاضر داروی بیماری که تحت نظر بیمه باشد، پس از رفتن به کمیسیون پزشکی و تأئید دارو می تواند سانریف را با پرداخت هزینه 5 تا 10 درصد دریافت نماید، در غیر این صورت آن را به طور آزاد و یا تحت نظر انجمن¬های خیریه می توان تهیه نمود.