پیشگیری

معرفی واکسن های تولیدی شرکت بیوسان فارمد

واکسیناسیون

واکسیناسیون اقدامی است که با آن میتوان با هزینه ای اندک از ابتلا به بسیاری از بیماریهای عفونی خطرناک و پرهزینه جلوگیری نمود. واکسن از باکتری یا ویروس زنده ضعیف شده، یا غیرفعال و یا جزئی از آنها (مانند آنتی ژن سطحی خالص شده یا توکسوئید) ساخته شده است.پس از تجویز واکسن، سیستم ایمنی بدن علیه عامل یا عوامل بیماری زای مورد نظر آنتی بادی ساخته و باعث مصونیت در مقابل آن (ها) می شود. واکسیناسیون -پس از تامین آب آشامیدنی سالم- بیشترین تاثیر در کاهش مرگ و میر (به ویژه مرگ و میر کودکان) و افزایش رشد جمعیت را داشته است. در حال حاضر کلیه کودکان کشور علیه بیماریهای سل، هپاتیت ب، فلج اطفال، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هموفیلوس آنفلوانزای تیپ ب، سرخک، سرخجه و اوریون واکسینه میشوند. بیماریهای سرخک و سرخجه مادرزادی درمرحله حذف قرار دارند، 15 سال است که کشور عاری از بیماری فلج اطفال است، کزاز نوزادی حذف شده و بیماریهای دیفتری، سیاه سرفه و اوریون کنترل شدهاند. میزان شیوع حاملین مزمن هپاتیت ب از بیش از 3 درصد در سال 1370 به کمتر از 2 درصد کاهش یافته است.

واکسن پنتاوالان

واکسن پنتاوالان باعث حفاظت کودک علیه پنج نوع بیماری تهدید کننده زندگی میشود. این بیماریها عبارتند از دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت "ب" و هموفیلوس آنفولانزا نوع "ب". هر چند قبل از ورود واکسن پنتاوالان به برنامه واکسیناسیون عمومی کشوری واکسن های دیفتری، کزاز ، سیاه سرفه و هپاتیت ب جزء برنامه جاری ایمن سازی کودکان بوده و در ماههای 2 و 4 و 6 تزریق می شدند، اما واکسن هموفیلوس آنفلوانزا نوع «ب» بعنوان پنجمین جزء به این واکسن اضافه شده است و با ورود واکسن پنتاوالان به برنامه واکسیناسیون کشوری فقط یک تزریق در ماههای ذکر شده (2-4-6) صورت میگیرد. بنابراین با اضافه شدن یک واکسن جدید و در عین حال کم شدن تعداد تزریق، پوشش واکسیناسیون بالاتر رفته است .

واکسن سرطان دهانه رحم

طبق آخرین آمار كشوری، سرطان با 4/9 درصد بعد از گروه بیماری‌‌های‌‌ دستگاه گردش خون ( 4/33درصد) و سوانح مسمومیت و خودكشی‌‌ ( 4/13درصد) به عنوان سومین علت مرگ عنوان گردیده است. در هرسال در كشور حدود 100 هزار مورد جدید سرطان بروز می‌‌نماید. در برنامهریزی‌‌ ملی‌‌ مبارزه با سرطان، تحقیقات سرطان از نقش اساسی‌‌ و محوری‌‌ برخوردار میباشد. باتوجه به هزینه زیاد درمان سرطان در مراحل پیشرفته‌‌ بیماری ‌‌‌‌، سرمایه گذاری در امر تحقیقات سرطان از نظر اقتصادی‌‌ نیز مقرون به صرفه است.
در سراسر دنیا، سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در زنان و همچنین چهارمین عامل بیشترین مرگ‌ ناشی از سرطان در زنان است. واکسنی که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را گرفت در سال 2006 میلادی ساخته شد و در کشورهای اروپایی و امریکایی از یک دهه پیش به عنوان واکسیناسیون ملی در دستور کار کشورها قرار گرفته است. به همین خاطر در این کشورها شیوع سرطان دهانه رحم به مراتب کمتر شده است. اما بر اساس آمار در کشورهای در حال توسعه سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع زنان میباشد. این واکسن علیه چهار نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی با بازدهی نزدیک به صد درصد مؤثر است. این واکسن در ۱۲۰ کشور جهان به تأیید رسیده است. عفونت دهانه رحم از مادر به فرزند قابل انتقال است. نیمی از نوزادانی که از مادران مبتلا متولد میشوند به ویروس آلوده هستند. این واکسن در ایران وجود دارد اما به دلیل هزینه بالای آن، در اختیار تمام افراد جامعه قرار ندارد. بهترین زمان استفاده از واکسن پاپیلومای انسانی از سن 9 تا 13 سالگی میباشد. واکسن پاپیلومای انسانی، زنان را در برابر دو گونه مهم از این ویروس محافظت می‌کند و این امکان وجود دارد که واکسیناسیون آن از ابتلا به ۶۵ تا ۷۵ از سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری نماید. با توجه به جمعیت جوان کشور و نیاز به واکسیناسیون، این این واکسن در دستور کار شرکت بیوسان فارمد قرار گرفته و پس از تدوین مستندات و مطالعات امکان سنجی به تصویب رسید. در حال حاضر فرایندهای بالادستی این تولید واکسن پاپیلومای انسانی (HPV) توسعه یافته و فرایندهای پائین دستی در حال توسعه میباشد.